Iskolába megy szeptemberben? 5 fontos dolog amit érdemes gyakorolni a nyáron!
Nyáron az iskolás gyermeket nevelő szülőknek nemcsak az a célja, hogy pihenjenek és lazítsanak a csemetéik, hanem lehetőségük van a gyerekek felkészítésére az őszi iskolakezdésre. Ha a gyereked ősszel kezdi az első osztályt, akkor érdemes már a nyári szünetben is foglalkozni az iskolával, hiszen fontos, hogy a sikeres tanulás alapjait is beleépítsük a gyerek napirendjébe. Ha szeretnéd felkészíteni a gyereked az iskolakezdésre, van néhány ajánlott gyakorlási tipp, amelyek segítenek a koncentráció, a figyelem és a memória fejlesztésében, valamint az alapszintű matematikai és finommotorikus képességek javításában.
Helyes ceruzafogás
Az írásbeli tudnivalók elsajátításához szükség van a helyes ceruzafogásra, mert ennek segítségével lehet biztos és szép vonalvezetést elérni. A helyes ceruzafogásnál, először 2 ujjal (mutató és hüvelyk) összecsippentjük a ceruzát, majd a középsővel megtámasztjuk. Ha a gyermek nem szeret rajzolni, próbálkozzatok más ceruzafogást elősegítő gyakorlatokkal. Ilyen lehet például, ha krepp papírból tépkedtek kis darabokat, amiket össze kell gyűrni a gyerekeknek, és akár egy képet is alkothatnak belőle. Ami problémát szokott okozni, ha túl görcsösen fogja a ceruzát, vagy túlságosan elől fogja, már szinte a hegyénél fogva. Gyakorolhatunk csavarral, és gyurmával is.
Ne hagyd ki ezt a gyakorlatot a nyáron, hanem minden alkalommal javítsd, ha rosszul fogja a ceruzát a gyerkőc. A szilikon ceruzafogó nagy segítség lehet számotokra, mert a megfelelő pozícióban tartja az ujjakat.
Korábbi videónkban már érintettük ennek a témának egy részét, de ezen kívül más készségek begyakorlása is fontos, amikre adunk még ebben a cikkben plusz ötleteket!
Sorrendiség, csoportosítás, logikai gondolkodás
A különböző matematikai oktató játékok segítenek a gyereknek megérteni a kisebb nagyobb fogalmát, hogy mi jön a sorban egymás után, és hogy valamilyen szempont alapján több tárgy halmazokba, csoportokba tehető. Ezt egyébként otthoni játékokkal is megtehetjük, például kisautókkal, figurákkal, de jól jöhetnek a kifejezetten erre a célra készített montessori játékok is, mint például a Montessori matematikai oktató, szortírozó játék.
Koncentráció, figyelem, memória fejlesztése
A tanulás, az iskolás évek során az egyik legfontosabb képesség a koncentráció, figyelem és memória, amelyek gyakorlással sikeresen fejleszthetőek. Első lépésként a memóriajátékok kiválóak erre, melyek játékos formában fejleszthetik a gyerkőc memóriáját. Mindenképpen olyan memória játékot válasszatok, amely témaköre érdekli a gyereket, pl.: kedvenc mesehőz kapcsolódó: Mancs őrjárat memória, Bori memória játék. A koncentrációt, figyelmet azonban már komolyabb feladatokkal lehet fejleszteni, mint például egy puzzle kirakása, dobble játék, egy foglalkoztató füzetben lévő feladat megoldása, miközben a gyerek mellett zaj van. Ez igen nagy koncentrációt igényel, nem szabad, hogy a körülötte lévő zaj elterelje a feladatról a figyelmét.
Beszédkészség fejlesztése
A sok olvasás, a beszélgetés, a történet mesélés, az, hogy átbeszéljük az adott nap történéseit, hogy egy képről mesélünk mind-mind segítik a beszédkészség fejlődését. Azonban, ha úgy érzékeled, hogy valamiféle lemaradás van a gyermek beszédében, jól jöhet a beszédindítással kapcsolatos könyv sorozat 2. része, a Beszédépítő 2.
Irányok felismerése
Az első osztályban a gyerekek rendszeresen találkoznak a különböző irányokkal: jobbra-balra, felfelé-lefelé, mellé. Ezeknek az irányoknak a felismerése és értése kulcsfontosságú az iskolai feladatok megoldása szempontjából. Nyáron a kirándulások és séta alkalmával érdemes játékosan használni ezeket a kifejezéseket, hogy azok a gyerek számára rutinszerűvé váljanak. Rajzolások során is adhatunk irányokhoz kapcsolódó feladatokat: rajzolj a ház fölé egy felhőt, a felhő jobb oldalára egy napocskát. Az irányok gyakorlásához tökéletes választás lehet a szenzoros mozgás és tér-irány fejlesztő játék is, valamint a throw and move társasjátékkal is szórakozva tanulja meg a gyerkőc a jobb és bal irány jelentését.
A foglalkoztató füzetek egyre népszerűbbek, és meglehetősen jól fejlesztik az összes fontos képességet. Segítségükkel gyakorolhatjuk az alapvető matematikai ismereteket, vonalvezetési gyakorlatokat. Az olyan feladatok, amiken a gyerekeknek törni kell a fejüket pedig kiválóan fejlesztik a logikai gondolkodást. A tizes számrendszer számjegyeivel való összeadás és kivonás a nyáron is gyakorolhatóak, ezzel megkönnyítve az iskolakezdést.
A vonalvezetési készségek fejlesztése nagyon fontos, főleg az első osztályban, amikor a gyerekek először találnak maguk előtt vonalas füzetet. A vonalvezetési gyakorlatok remek segítséget jelentenek, amelyek sima és hullámos vonalakból állnak, és a gyermeket a finommotoros képességek fejlesztésére ösztönzik. Foglalkoztató füzetekben, írj rá és töröld le táblákon is találtok vonalvezetési gyakorlatokat. A számok írását is tudjátok gyakorolni ilyen formában az írj rá és töröld le számok segítségével.
Remek gyakorlás ha vonalakat húzunk a papírra, cikcakkos, hullámos, stb, és utána ezt az asztal sarkára ragasztjuk egy cellux-szal. A gyerkőcnek pedig ki kell vágnia a vonal mentén az elé ragasztott lapot.
Összességében, ha szeretnéd, hogy a gyermeked sikeres legyen az első osztályban, akkor ajánlott az előre gondolkodás és a készségek állapotának felmérése, fejlesztése. Az úgynevezett nyári iskola lehetőségeket is érdemes figyelembe venni, amelyeket állami és magán iskolák egyaránt ajánlanak. Érdemes olyan tábort nézni, amelyet az az iskola szervez ahova a gyermeked is járni fog, így megismerkedhet az osztálytársakkal, tanárokkal is. Az előzetes felkészülésnek köszönhetően a gyereked önbizalommal telve vághat neki az első tanévnek!