2012-ben a Lego 80-adik évfordulójára készítettek egy rövid animációs filmet, a Lego történetéről, mely a youtubon is elérhető. A Lego történetét mesélni el. Egy Ole Kirk Christiansen nevű Dán asztalos találta fel. 1932-ben csődbe ment. Majd meghalt a felesége. Egyedül maradt 4 gyermekkel. Hogy vigasztalja őket, készített nekik fából egy játékot. Mivel a gyerekeknek nagyon tetszett, kitalálta, hogy akkor játékokakat fog készíteni. Mivel asztalos volt, természetesen fával kezdett dolgozni.
Mindenféle termékeik voltak. Autó, kisállat, stb. Az első játék egyébként egy húzható kacsa volt kerekekkel. A gyártás első felében, minőségi alapanyagokból, gondosan megmunkált faanyagokkal dolgoztak. Godtfred Kirk Christiansen Ole 3. fia segített apjának a munkában.
A cég az első időkben csak fajátékokat gyártott és két évvel később vette fel a „LEGO” nevet. A leg godt szavakból, amelyek jelentése játssz jól. Ole akkor még nem tudta, hogy a LEGO latinul azt jelenti: összerakom.
Egy nagykereskedő meglátta a fantáziát a játékban, és hatalmas mennyiségeket kezdett rendelni. Legyártották a rendelést, de végül a nagykereskedő csődbe ment, és majdnem tönkretette a Lego családi vállalkozást is, de végül karácsony előtt Ole házalni kezdett a játékokkal, így végül a legyártott nagy mennyiséget el tudták adni, és kilábaltak a bajból.
A 30-as években a cég már profitot termelt.
Aztán kitört a II. világháború. 1942-ben leégett a gyár, amit újra kellett építeni, és újra visszaküzdeniük magukat. Ole új kihívásokat, és ötleteket keresett majd Koppenhágában műanyag présgépet talált, ami nagyon megtetszett neki. Ehhez apro műanyag kockácskákat adtak. A présgéppel először apró műanyag mackókat kezdtek gyártani. A szürke Ferguson traktor volt az első sikertermék. Godtfred házalni kezdett, és jól ment neki az értékesítés, amiben édesapja nem igazán jeleskedett, nem tudta önmagát, és a termékét eléggé dícsérni.
1954-ben Godtfred egy nagykereskedővel találkozott, aki a rendszert hiányolta a játékokból.
Godtfred ekkor már nem kész játékot akart, egymással összefüggő rendszert akart, ami fejleszti a fantáziát. Az első ilyen család egy városépítő játék volt, mellyel ráadásul a biztonságos közlekedés szabályait is megtanulhatták a gyerekek.
Az új játékfajtát már exportálni is tudták, mivel a kereslet megnőtt iránta. Eredetileg ház építésre szánták, de a gyerekek panaszkodtak, hogy állandóan szétesik. Godtfred rájött, hogy a csövecskékkel jobban össze lehetett tartani a műanyag téglákat.
66 évesen szívinfarktusban Ole meghalt, majd újra leégett a gyár, amit újra fel kellett építeni. De Godtfred ötlete miatt a cég növekedett. A fajátékot befejezték. Az új termék sikere a mai napig töretlen. A Lego meghatározó piaci szereplője a játékiparnak. 1990-ben a LEGO cég bekerült a tíz legnagyobb játékgyártó közé, egyetlen európai cégként.
Az 50 évvel ezelőtt gyártott darabok a mai Legokkal is kompatibilisek. Az anyag pedig rendkívül tartós, és strapabíró.
Építettek egy repteret, ahova a partnerek jöhettek tárgyalni, és gyárlátogatásra. Egy idő után a munkások a látogatóktól már nem tudtak dolgozni, akik a gyárra voltak kíváncsiak. Godtfred rájött, hogy nem is kiállító teremre, hanem egy Lego Landra van szükség. 300.000. látogatóra számítottak, de már az első évben 600.000 látogató volt.
A mottójuk, és filozófiájuk: Fedezd fel, tapasztald meg, alkosd meg, a legjobb lehet elég jó, mert a gyerekek a legjobbat érdemlik.
Nézd meg a Lego történetéről készült filmet:
Hogyan készül a LEGO?
A 4 Lego gyár Dániában, Csehországban, Mexikóban valamint Magyarországon található. Évi termelése 50 milliárd elem, egymásra építve elérne a holdig. A cél, hogy minden elem mindenhez passzolhasson. A LEGO cég a hetvenes évek óta van jelen Magyarországon.A LEGO Csoport 1992 óta van jelen a magyar piacon, a nyíregyházi székhelyű LEGO Manufacturing Kft. 2008 óta működik a Nyíregyházi Ipari Parkban. A gyár területe 122 ezer négyzetméter. A világ összes Duplóját itt gyártják.
A Lego műanyag granulátumból készül, de nem csak ez a műanyag, inkább a megmunkálása adja az igazi minőségét. Poliamid, Abs hétköznapi anyagok, a műanyag írószereket is ebből csinálják.
A magyarországi Lego gyárban 350 fröccsöntő gép van, amelyek nanotechnológiával dolgoznak. A granulátumot 240 fokra hevítik. (Figyeljetek, most eláruljuk a nagy titkot, hogy otthon is tudjatok Legot készíteni.:) Ciklikusan mozgó szerszám, avagy öntőforma belsejébe préseli. Az acél öntvény cserélhető. A záróerő 40-60 tonna között mozog. 13 mp alatt jön létre a termék. 1 millióból 1-2 darab hibás termék van. Az összeraktott darabok maguktól nem eshetnek szét. 1-2 ezredmiliméter pontossággal dolgoznak, hogy meghatározott erővel lehessen szétszedni, és összenyomni. Költséghatékonyság miatt nem tud a többi gyártó ilyen precizitással dolgozni.
Többek között harapás, taposás, leejtés tesztelés szimulációkat végeznek minőség ellenőrzés miatt. A csomagolt termékeket század gramm pontossággal ellenőrzik, hogy van-e benne eltérés. Minden darabot, amit megfestenek, fotóznak.
LEGO az oktatásban
“A Lego építőkockák mindig is magukban hordozták az oktatási segédeszközként történő felhasználást, számos oktató gondolta úgy, hogy a gyermekek alkotóerejét és problémamegoldó képességét fejlesztő játékban nagy lehetőség van. Már a korai 60-as években is voltak olyan tanárok, akik különféle módon használtak Lego kockákat az osztályteremben. Végül 1980-ban a Lego cég megalapította a Lego Educational Products Department-et (Lego Oktatási Termékek), melynek feladata a Lego játékok oktatási célokra történő felhasználásának elősegítése. Jelenleg a Lego „DACTA” néven (az elnevezés a görög didactic szóból ered, mely körülbelül annyit tesz, hogy a „tanulási folyamat tanulmányozása”) hozza forgalomba a kifejezetten iskoláknak, óvodáknak szánt készleteit: ezek segítségével a gyerekek megismerhetik a kerék működését, vagy akár a foglalkozásokat.”
(Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/LEGO)
A Lego fejlesztő hatása már az építésben megmutatkozik. Fejleszti a finommotorikus készségeket. A szociális készségeket. Könnyedén taníthatóak általa a közlekedési alapismeretek, a szociális kapcsolatok, emberi viszonyok.
Matematikai feladatokat alkothatunk vele, vagy szimplán megismertethetjük vele a törteket.
Pinterest oldalunkon, ahogyan azt már tőlünk megszokhattátok, természetesen összegyűjtöttünk jó pár ötletet (az alábbi leírásban a bekezdés címekre kattintva érheted el őket)
Kép forrása: Freepik
5 ötlet a LEGO-val, amivel fejleszthetjük a gyerekeket
Kisbetű-nagybetű:
Írd rá a Duplo oldalára a kis betűket. Minden darabra csak egy betűt az ABC-ből. Ehhez jó lesz egy alkoholos filc. A többi kockára pedig írj nagybetűket. A feladat, keresd meg a párját, és tedd össze. Fejleszti a párosítást, a keresési készségeket, és természetesen az olvasáshoz is kedvet hoz.
Számtorony:
Írj a lego oldalára számokat, egytől húszíg. A feladat sorrendbetenni, és egymásra építeni. Nagyszerűen megismertethető vele a 20-as számkör, és a sorrendiség.
Mennyiségek:
Írj számokat a Lego oldalára, egy másikra pedig ugyanennyi pöttyöt. A feladat a párosítás. A párosítás egyébként simán azzal is fejleszthető, ha a gyereknek az egyforma színű kockákat kell megtalálnia.
Halmazok:
Készíts halmazokat a Legóból, úgy, hogy valami logika mentén egy csoportba tartozzanak. Pl 2 darabosak, 4 pöttyösek, 6 pöttyösek. Készíts metszéspontokat, ahol valalmi miatt ezek összefűzhetőek, például a színük alapján.
Betűpuzzle:
Tegyél ki a gyereknek betű körvonalakat. A feladat, hogy ebbe úgy tegyen bele építőelemeket, hogy ne maradjon benne üres hely.
Mi a baj az utángyártott Legoval?
Játék kereskedésként több mint 50 olyan külföldi céggel találkoztunk, akik valamilyen Lego utánzatot gyártanak. Nem volt egyetlen egy sem, ami ugyanazt a pontosságot tudta volna hozni minőségben, mint a Lego, pedig teszteltünk jónéhányat. Ráadásul Magyarországon a termék Jogi oltalom alatt áll, emiatt nem hozható forgalomba semmi, ami kompatibilis a Lego kockákkal.