Gyermekkori balesetek és alapvető elsősegély tudnivalók
Szülőként tudjuk, hogy a legnagyobb óvatosság ellenére is történhetnek balesetek gyermekünkkel. Igyekszünk mindent megtenni a megelőzés érdekében, de néha mégis megtörténik a baj. Ilyenkor a legfontosabb szempont, hogy nyugodtak maradjunk, ugyanis nekünk kell megtenni az első lépéseket az elsősegélynyújtásban. Ez érvényes minden életkorban, és minden balesettípusnál, rosszullétnél, betegségnél. Ha megtanuljuk hogyan segítsünk amíg eljutunk az orvosig, akkor esélyt adunk a mihamarabbi gyógyulásra. Ebben próbálunk most a segítségedre lenni.
A 14 legfontosabb tudnivaló a gyermekkori balesetekkel kapcsolatban avagy Mit csináljunk, ha a gyermekünket baleset éri?
Gyakori balesetek gyermekkorban
Összeszedtük a leggyakoribb gyermekkorban előforduló balesetek formáit, és jó néhány tudnivalót. Természetesen, ha bármelyik bekövetkezik, azonnal orvossal kell konzultálni, de jó, ha birtokában vagyunk néhány alapvető ismerettel, hogy ne akkor kezdjünk el az interneten kutakodni, ha már megtörtént a baj! A cikk a teljesség igénye nélkül készült, a benne szereplő információk nem helyettesítik az orvossal történő konzultációt!
A mentők száma 104 ezt sose felejtsük el. Egységes európai segélyhívószám: 112
Mit tegyünk leesés, fejsérülés esetén?
Csecsemő korban a különböző magasságokból való leesés az egyik leggyakrabban előforduló probléma. Egy alacsony magasságból történő leesés is járhat olyan súlyos, fejet ért ütéssel, melynek komoly következményei lehetnek. Ilyenkor meg kell figyelni gyermekünket, hogy van-e eszméletvesztés vagy zavartság, esetleg sápadság, hirtelen izzadás, hányás. Ilyenkor azonnal hívjuk a mentőt! Ha látszólag mindent rendben találunk, akkor is mindenképpen ügyeletre kell vinni a gyermeket, hogy egy szakember is megvizsgálhassa őt és kizárhassa a koponyatörés, valamint az életveszélyes koponyaűri vérzés lehetőségét. Nagyon fontos, hogy fejsérült gyermeket semmiképpen sem szabad sétálva a kórházba eljuttatni, fekvő testhelyzetben, autóval kell szállítani.
Mit tegyünk félrenyelés, fulladás esetén?
Félrenyelés, fulladás észlelése esetén a gyermek nem tudja felköhögni a légutakba jutott idegen testet, ezért a szülőként általunk nyújtott segítség életmentő lehet a számukra. Ilyenkor fektessük a térdünkre a gyermeket (hason) úgy, hogy a feje kissé lefelé lógjon, majd ezt követően határozottan ütögessük meg a hátát. A gyermekeknél használható Heimlich-féle műfogásról itt van egy bemutató videó:
Bölcsőhalál oka, és megelőzése
Szerencsére ritka, mégis végzetes kimenetelű lehet a csecsemőkre nézve a bölcsőhalál vagy más néven hirtelen csecsemő halál. A baba nagyjából egyéves koráig előforduló váratlan légzésleállás időben történő észleléséhez légzésfigyelőt használhatunk, ami azonnal jelzi, ha baj van.
Sok szülőtől hallottam, hogy nevetve legyintenek erre a problémára, de a saját tapasztalataim alapján, a mi gyermekünknek megmentette az életét, és ha lett volna már korábban, akkor a testvérem még ma is élne! Nem, mi a Pindurpalotában nem árulunk légzésfigyelőt, nem eladni akarunk, hanem segíteni.
Hogyan előzhetjük meg? Ne öltöztessük túl gyermekünket, gyakran szellőztessünk és éjjel, amíg pici inkább a hátán altassuk. Ne puha matracon altassuk. A fejénél ne legyenek felesleges textíliák. Csökkenthetjük a baleset esélyét, ha a saját ágyában alszik.
Hasra inkább nappal fektessük, amikor jobban tudunk rá figyelni. Ha mégis észrevesszük, hogy baj van
Csecsemő újraélesztése:
Mit tehetünk Kruppos köhögés esetén?
Krupp: 5 év alatti gyermeknél általában éjjel jelentkezik. Tipikus jele, hogy a belégzéskor száraz, olykor sípoló hang keletkezik, amihez száraz, ugatásra emlékeztető köhögés is társul.
Súlyos tüneteknél enyhe szteroid kúpra, vagy gyógyszerre szükség lehet, szóval mindenképpen keressük fel az orvosunkat! Otthoni gyógymódként szokták javasolni Krupp esetén a gyulladás csökkentésére a légutak hűtését. Megfelelően felöltöztetve vigyük a szabad levegőre a gyermeket, hogy a belélegzett hideg levegő segítségével a duzzanat mérséklődjön, használjunk hideg párásítót, illetve gyógyszeres porlasztót, ami oldja a felgyülemlett váladékot. Ha ezek nem segítenek, akkor mindenképpen hívjunk orvost. Régi gyógymód köhögés esetén még az irritáció enyhítésére a méz, cukorka, tea.
Mit tehetünk idegen test lenyelése esetén?
Idegen test lenyelése esetén, amikor a tápcsatornába jut egy tárgy (például lego vagy kirakó darab, fontos, hogy orvoshoz juttassuk a gyermeket. Szerencsés esetben 1-2 napon belül távozik a szervezetből a lenyelt tárgy, azonban nagyon könnyen elakadhat a bélrendszer valamelyik szakaszán. Fontos, hogy semmiképpen nem szabad meghánytatni a gyermeket, ugyanis ha visszafelé jön az idegentest, az súlyos sérüléseket vagy akár fulladást is okozhat.
Sebek, vérzések ellátása
Sebek, vérzések ellátása: A felületi horzsolásokat, nem túl mély, nem túl erősen vérző sebeket te magad is kezelheted. Először is mosd le a sebet és környékét tiszta vízzel, majd tegyél rá fertőtlenítőszert. Ezután fedd le a sebet. Kisebb sérülések esetén elegendő lehet egy sebtapasz, nagyobb sérüléshez használj steril gézlapot és ragtapaszt. Most már árulnak a patikákban úgy nevezett sebösszehúzó tapaszt is.
A seb gyorsabb gyógyulásának érdekében használhatsz hámosító krémeket is. Ha a seb körül bőrpír, duzzanat, fokozódó fájdalom alakul ki, az a fertőzés jele, ebben az esetben mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Erősen vérző, mélyebb szúrt vagy vágott seb esetén szintén orvosi ellátás szükséges. Ugyanez érvényes akkor is, ha harapás miatt következett be a sérülés, ugyanis a nyál rengeteg veszélyes kórokozót tartalmaz.
Fogbaleseteknél mire figyeljünk?
Fogbalesetek esetén kevesen tudják, hogy gyors beavatkozással megmenthetőek a sérült fogak. Tejfogakat érintő sérülés esetén pótlásról nem beszélhetünk, ilyenkor inkább a lágyrészeket, valamint a maradó fogak csíráit kell megvizsgálni, hogy sérültek-e. A maradó fogak sérülései már gondosabb ellátást igényelnek. Ha letört egy darab a fogból, a törött darabot pótolni kell egy egyszerű töméssel, esetleg gyökérkezeléssel. Ha a fog teljes gyökerével esik ki a fogágyból, a legfontosabb, amit tehetünk, hogy a kiesett fogat nedves közegbe helyezzük, amire legalkalmasabb a saját nyálunk. A fogat a szájüregbe kell helyezni a nyelv alá, és minél hamarabb orvoshoz kell fordulni, hiszen szerencsés esetben a fog visszaültethető az ínybe.
Hőguta, leégés kezelése
A hőguta (Forró bőr, felgyorsult pulzus, fejfájás, szédülés, hányinger, szapora szívműködés, nehézlégzés, esetleg izomgörcs) általában a magas hőmérsékleten való intenzív mozgás eredménye, ilyenkor a testhőmérséklet nagyon megemelkedik. Hőguta esetén első teendők közé tartozik, hogy vigyük árnyékba vagy hűvös helyre a gyermeket, valamint zuhanyoztassuk le kellemesen hűvös vízzel. Utána csuklójára tegyünk hideg borogatást, és pótoluk a folyadékot, a sót, és az ásványi anyagokat.
A következő néhány napban is a bő folyadékfogyasztás javasolt, valamint szükség esetén az életkornak megfelelő fájdalomcsillapítóval lehet enyhíteni a leégésből eredő fájdalmat, ha van.
Leégésnél fontos tudni, hogy nem szabad mindenféle krémmel, otthon található zsírral, vagy bármivel bekenni a megégett bőrt. A gyógyulásig napsugárzás se érje az égett felületet. Hideg vízzel zuhanyozzunk, lenge ruhát vegyünk fel. Gyulladáscsökkentő, bőrnyugtató hatású vizes alapú gyógynövényes krémek a legmegfelelőbbek mint pl az aloe vera, kamilla, levendula vagy körömvirág tartalmúak. A test nagy részén elszenvedett napégés esetén általános rosszullét, fejfájás, hányinger, kiszáradás és láz is jelentkezhez, háziorvosunkat érdemes felkeresni.
Mit tegyünk ha a gyereket valami megcsípte?
Csípések esetben először mindenképpen vigyük el a gyermeket arról a helyről, ahol a csípés érte. Fájdalmas méh- vagy darázscsípést követően elsőként próbáljuk megnyugtatni a gyermeket, majd hideg vizes borogatással hűtsük a csípés helyét. Ha súlyosbodnának a tünetek, orvoshoz fordulás javasolt, aki szteroidos krémet és antihisztamint (allergiás reakciót megelőző gyógyszer) ad a gyermek számára.
Súlyos csípésről akkor beszélünk, ha a következő tünetek jelentkeznek: hangos nehézlégzés, rekedtség, beszédképtelenség, arcon, nyakon létrejövő oedema (vizenyő), tudatzavar, hasi fájdalom, hányás. Ilyen esetben elsőként a gyermek légzését kell megvizsgálni, amennyiben nincsen légzés, meg kell kezdeni az újraélesztést, és azonnal mentőt kell hívni! Anafilaxiás sokk esetén epinefrin vagy más néven az adrenalin injekcióra lehet szükség.
A jó idő beköszöntével egyre többet játszanak a gyermekek a szabadban, szívesen másznak fára, szaladgálnak a bokrok között. Célszerű minden este alaposan átvizsgálni a gyermek testét (főleg a hajlatokat), hogy van-e kullancs a gyermekben. Amennyiben igen, kullancscsipesszel, egy határozott mozdulattal ki kell venni az állatot a bőrből. Fontos tudni, hogy krém vagy alkohol használata fokozza a fertőzés kockázatát.
Mit tegyünk, és mit ne tegyünk égési sérülés, forrázás esetén?
Égési sérülés, forrázás: első fokú égési sérülés esetén legfontosabb a folyamatos hűtés, melyre legjobb, ha 10-15 percig közepes sugarú, hideg, folyóvíz alá tartjuk a sérült testrészt. Amennyiben a gyermek tenyérfelületénél nagyobb kiterjedésű égési sérülés történik, orvoshoz kell fordulni, 4-5 tenyérnyi égett felület pedig már azonnali kórházi ellátást igényel. Ha a bőrpíron túl felhólyagosodás vagy nyílt sebek keletkeztek, akkor a gyors elsősegély után szintén mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Nagyon fontos, hogy semmilyen otthon található ételt (tejföl, sertészsír, paradicsom) ne tegyünk az égett bőrfelületre mert elfertőződhet!
Mit tegyünk, mérgezés esetén?
Gyermekkori mérgezések során káros anyag kerülhet a légutakba, a tápcsatornába vagy károsíthatja a bőrfelületet. A légutakba került a mérgező anyag esetén (pl. CO-mérgezésben), azonnal a szabad levegőre kell vinni a gyermeket, hogy a mérgező anyag további belégzését megakadályozzuk. A ruházatra vagy bőrre került méreg, illetve vegyszer észlelését követően azonnal el kell távolítani, a szennyezett ruhaneműt és a bőrt le kell mosni bő, szappanos vízzel. Szembe került maró anyag esetében bőséges, 28-30 oC-os vízzel ki kell öblíteni a szemet és a lehető leghamarabb szemészeti ellátásban kell részesíteni a gyermeket. Vegyszerek, gyógyszerek, mérgek lenyelése során a tápcsatornába jutott anyag nagyon súlyos károsodásokat tud okozni, ezért azonnal kórházi ellátásra szorul a gyermek. A gyomor-bélrendszerbe jutott mérget hánytatással, gyomormosással, bélmosással vagy hashajtással távolítják el.
Sürgősségi információszolgáltatás mérgezés vagy annak gyanúja esetén a Toyikológiai tájékoztató szolgálatnál: +36 80 201 199 (0-24 órában)
Mit tegyünk áramütés esetén?
Ha a kisgyermeket áramütés érte, meg kell győződni arról, hogy van-e a gyermeken égési sérülés. Ebben az esetben olyan nagy behatás érte a gyermek szervezetét, ami akár szívműködési zavart is okozhat, ezért feltétlenül orvoshoz kell vinni a gyermeket. Amennyiben akkora mértékű az áramütés, hogy eszméletvesztés, illetve légzésleállás lép fel, azonnal meg kell kezdeni a gyermek újraélesztését!
Jó pár évvel korábban, amikor még megvolt a játszóházunk tartottunk a védőnői szolgálat segítségével ingyenes életmentő tanfolyamot, íme az erről készült korábbi felvétel: