Rendrakás gyerekkel, gyakorlati tippek szülőknek
Munka és egyéb, otthonon kívüli teendőink és elfoglaltságaink mellett van, hogy a házimunka, az otthonunk rendben tartása háttérbe szorul. Ezt a helyzetet pedig csak tovább nehezíti, ha gyerekekkel élünk együtt, hiszen általában nekik vannak a legtöbb játékaik, könyveik és egyéb dolgaik, amik csak úgy elszórtan hevernek mindenhol.
Nem elvárható, hogy a lakás rendben tartása csak a mi feladatunk legyen, a családnak más tagja is van, mindenkinek ki kell vennie a részét a házimunkából, persze életkorhoz igazodva. Ezért fontos, hogy már nagyon fiatal koruktól kezdve tanítsuk a gyerekeket a felelősségteljes életvitelre és a rendszeres házimunka fontosságára.
Rendrakás gyerekekkel
A rendrakás a legtöbb gyerek számára félelmetes lehet, különösen akkor, ha nagyobb mennyiségű dolgot kell elpakolniuk vagy rendet tenniük saját szobájukban. Ezért fontos, hogy először is megértsük, miért félnek a gyerekek a rendrakástól, és hogy hogyan lehet segíteni nekik ebben a folyamatban.
Az első és legfontosabb lépés az, hogy segítsünk a gyerekeknek megérteni a rend és tisztaság fontosságát, és hogy hogyan segítheti azok mindennapi életüket. A tisztább környezet segíthet nekik koncentrálni, értékesebbé teheti a dolgaikat.
Fontos továbbá, hogy játékosan és figyelembe véve a gyerek korát és képességeit vezessük be őket a rendrakás világába. A fiatalabb gyerekeknek érdemes kisebb feladatokat adni, pl.: a mesekönyvek, plüssök visszapakolása a polcra. Az idősebbeknek akár félórás rendrakási idősávot is be lehet vezetni, amikor az ágyneműt rendbeteszik vagy kitakarítják a szobájukat, port törölnek.
Néhány gyereknek lehet az a benyomása, hogy a rendrakás csak a szülők feladata. Ennek elkerülése érdekében érdemes megtanítani őket arra, hogy az egész családnak ki kell vennie a részét az otthoni teendőkben.
Jó ötlet a család összes tagját bevonni a rendrakásba. Ne csak a nagyobb gyerekek feladata legyen a rendrakás, a kicsiknek is adjunk feladatot. Az is fontos, hogy a nagyobb gyereknek ne kelljen a kisebb testvér után pakolnia. Éppen elég, ha a saját holmija között rendet tart. Ha közös tevékenység a rendrakás, elpakolás, esetleg kapcsolunk mellé egy bulizós zenét amit az egész család szeret, akkor a gyerekek játékos helyzetbe kerülnek, és inkább úgy érzik, hogy ez egy szórakoztató, normális tevékenység, nem pedig egy unalmas munka.
Gyakorlati tippek, amiket bevethetünk a gyerekeknél:
- A zene kapcsoláshoz visszakanyarodva játszhatjuk azt, hogy a bekapcsolt zeneszám végére egy bizonyos mennyiségű játékot kell elrakni. Versenyt is csinálhatunk belőle, hogy ki rakta el a legtöbb játékot.
- Csukjuk be a szemünket, a gyerekeknek valamit el kell raknia a helyére, nekünk meg ki kell találni, hogy mi tűnt el a kupiból. Ez az ötlet leginkább kisebb rendetlenségnél kivitelezhető.
- Játsszatok postást! A gyerekeknek egy nagy dömperbe kell belerakni a kupiból néhány játékot, és azt a helyére szállítani a dömper segítségével.
- Bevált módszer lehet még a jutalmazás. Egy elvégzett munkáért (pl.: virág locsolás, elpakolás az étkező asztalról ebéd után) jár 1 pont. Ha összegyűlt egy meghatározott mennyiségű pont, akkor azt beválthatják majd egy kisebb ajándékra. Ha ez a rendszer működik, változtathattok, hogy az egész napi feladatokért jár 1 pont.
- Az iskolai tancuccok, írószerek rendbentartására használhatunk különböző rendszerezőket, hiszen ha átlátja a fiókot, szívesebben veszi ki a dolgokat majd rakja vissza azt a helyére. A rendszerező a ruhás szekrényben is jó megoldás lehet. Ez könnyebbséget ad a gyerekeknek is a rendben tartásra.
@pindurpalota Te hogyan tárolod a kreatív cuccaidat? Van mindennek külön fakkja? #rendszerezés #kreatívhobby #írószerek @Kívül Belül Boldogság ♬ vlog, chill out, calm daily life(1370843)
A https://kivulbelulboldogsag.hu/ oldalán rengeteg hasznos tippet, tárolót találtok, amivel könnyebb lesz az otthoni rendszerezés, így a lakás rendben tartása is.
- Kisgyermeknevelői tapasztalataim alapján elmondhatom, hogy az óvodás korú gyermekek azok, akik már elég érettek a rendrakáshoz. Természetesen egy bölcsis korú gyermeket is tudunk motiválni, ha látja, hogy mi magunk pakolunk szívesen beszáll a "játékba", de náluk még nem igazán működik a "Pakolj el, légyszíves". A kicsi gyerekeket motiválhatjuk rendrakós dalokkal és a rendrakás játékossá tevésével is.
Vége van a játéknak,
minden gyerek rendet rak.
Kis kezünkkel pakolunk,
közben vígan dalolunk.
Otthoni feladatok a gyerekeknek
Az otthoni feladatok elvégzése a felelősségvállalás egyik fontos állomása, amit a gyerekek majd számos más területen kamatoztathatnak az életük során. A könnyebb otthoni feladatok közé tartozik:
- Az asztal lepakolása étkezés után, mosogatógépbe pakolása.
- A szemetes kiürítése.
- A háziállatok takarítása és gondozása.
- A helyiségek összes felületének tisztítása, beleértve a padlót és a bútorokat.
Felelősségre tanítás
Az otthoni feladatok és a rendszeres rendrakás bevezetése valószínűsíthetően magasabb felelősségérzetet eredményez a gyerekekben. Ezáltal megtanulnak felelősséget vállalni a különböző dolgokért, beállnak egy rendszerre, amely az élet más területein is tudnak alkalmazni.
A felelősségteljes cselekedetek fontosak, mivel hosszú távon segítik őket a sikerhez és a függetlenséghez való elérésben. Az otthoni rendrakás és a felelősségre nevelés tehát mind a szülők mind a gyerekek számára előnyös tevékenység.
Végezetül, segíteni kell a gyerekeknek megérteni, hogy a rendrakás valójában egy nagyon pozitív dolog, hiszen könnyebben megtalálják a dolgaikat, rendes környezetben pedig az egész család nyugodtabb, jókedvűbb lehet.