Pindurpalota Blog

Utazás gyerekkel? Tippek és ötletek, hogy könnyebben menjen!

2019.12.18 10:16
Utazás gyerekkel? Tippek és ötletek, hogy könnyebben menjen!

Az utazás a legtöbb ember számára sosem stresszmentes, de aki próbált már egy – vagy akár több – gyermekkel is útnak indulni, az pontosan tudja milyen embert próbáló feladat lehet ez. És nem csak nekünk, szülőknek – de bizony a kicsiknek is! Egy több órás autóút, a hosszú vonatutak vagy épp a végtelennek tűnő percek a repülő fedélzetén nem csak minket viselnek meg.

Szülőként éppen ezért a magunk, gyermekünk – és adott esetben a többi utas – érdekében is érdemes alaposan felkészülni a nagyobb utak előtt! Mit érdemes csomagolni? Hogy érdemes felkészíteni a gyereket az útra? Hogy kerülhetjük el a hosszú sírós perceket? Tökéletes „recept” nincs, azonban néhány jó ötlettel készültünk!

 

 

Utazás gyerekkel, de mikortól?

Bár híve vagyok annak, hogy a gyermeket már babakorától szoktatni kell az idegen környezethez és az utazáshoz, azért ez nem azt jelenti, hogy ha kell ha nem, folyton repülőre kell toloncolni a kicsit. A nagyobb nyaralásokat, a hosszabb repülőutakat, az egzotikus tengerpartot 5-6 éves korig érdemes lehet elkerülni – ekkor ez számára még úgysem jelent nagyobb élményt, mint egy balatoni kiruccanás, vagy egy messzebbi családlátogatás.

Ezutóbbiakat én egész nyugodtan bevállaltam már kisbabával is, rengeteg jó élményünk volt. Legalább is nekünk, ő persze ezekre még nem emlékszik - de az biztos, hogy a "rászoktatás" jól ment, sosem volt probléma például máshol aludni. 

Persze teljesen más egy kisbabával utazni, mint egy óvodás korú virgonccal. Rengeteg szülő fél a babával való utazástól, pedig sok esetben jóval zökkenőmentesebb ez, mint egy nagyobb örökmozgóval.

Utazás babával: 3-18 hónapos kor között

3 hónapos kortól a baba már eléggé megerősödött ahhoz, hogy útnak induljatok vele. Persze itt nem földrészeket átívelő repülőutakról, vagy messzi tengerparti nyaralásokról beszélünk, de a vidéki nagyihoz ellátogatni karácsony alkalmából már nem okozhat akadályt. Ilyenkor ugyanis a gyermek szükségletei még „egyszerűek”, számára a microkörnyezet a meghatározó: amíg az etetés, az alvás megoldott, amíg anyu minden percben rendelkezésre áll, addig nincs nagy probléma.

Számukra a legjobb, ha az utazást az alvás időszakára tervezitek, hiszen a legtöbb baba mozgó járműben hamar álomba esik, és ha szerencsétek van, csak érkezéskor ébred fel… Ha szerencsétek van, ne feledd, ígéretet nem tettem :)

Utazás kisgyermekkorban

A bölcsis és ovis kor talán a legnehezebb időszak, ha utazásról beszélünk. A kis örökmozgók számára végtelen hosszúnak tűnhet az egyhelyben töltött idő, így ilyenkor érdemes gondoskodnunk arról, hogy jó szórakozási lehetőségeket biztosítsunk a gyerek számára.

Erre külön kategóriát is nyitottunk a PindurPalotán, itt találod a legjobb játékokat: utazós játékok gyerekeknek 

Ebben az időszakban a nagyobb utak – valljuk be - igazi rémálommá válhatnak. A legtöbb szülő ilyenkor egy egész regimentnyi felszereléssel indul neki – és persze a végén mindig kiderül, hogy valami otthon maradt! – de az út során szinte borítékolható a hiszti… Hiszen a gyereknek ez kényelmetlen. Unatkozik, szaladgálna, és egyébként is, mikor érünk már oda?!

Mit vigyetek magatokkal at útra?

Természetes, hogy mindent is szeretnél becsomagolni, de azért ne feledd: ahova mentek, ott is lesz bolt. Mi most itt az utazás folyamatára szeretnénk jó tippeket adni, de természetesen a listádra (mert ugye, írsz listát csomagolás előtt? :) ) rengeteg más is felkerülhet. Célunk az autóban/buszon vagy repülőn töltött idő könnyítése, nem az ott tartózkodás során fellépő vészlóhelyzetek elhárítása!

Íme néhány hasznos ötlet az úti csomagba:

- Hányinger csökkentő gyógyszer, vagy B6 vitamin rosszul lét esetére.
Bár a legtöbb gyermek jól viseli az utazást, mégis előfordulhat rosszullét – ez pedig fokozottan kellemetlen lehet. A B6 vitamin teljesen természetes, a rosszullétre hajlamos gyerekeknek – a használati utasítás pontos áttanulmányozása után! – akár az utazás előtt néhány nappal is adhatjuk ennek megelőzésére. Ha pedig mégis beüt a krach, mindig jó ha van náluk komolyabb gyógyszer is, például Daedalon.
- Utazós társasjátékok, játékfigurák, kedvenc plüssállat, rongyi
Az utazás a gyerek számára unalmas. Őt a táj még nem nyűgözi le, ezért ha hosszabb útra indultok, mindig jó ha van nálatok néhány játék, ami lefoglalja! Ha többen vagytok az autóban felváltva játszhattok is vele, de persze a kedvenc plüss, rongyi sem maradhat otthon. Célszerű olyan játékokat beszerezni, amelyek elég kis helyet foglalnak, és a gyerekülésből is könnyen játszhatóak.
- Tablet néhány szuper mesével, hangoskönyvek
A gyerek kedvenc meséje, egy aranyos film vagy épp egy izgalmas hangoskönyv igazi megváltást nyújthat. Ha tömegközlekedéssel utaztok persze ezeket fülhallgatóval érdemes használni, de az autóban nyugodtan mehet a buli!
- Ami máskor tiltott gyümölcs…
A telefont nyomkodni, a tableten játszani? A legtöbb családban ezek az örömök csak limitált számban érhetőek el a gyerekek számára. Persze, nem célszerű az egész gyermekkorukat a képernyő előtt tölteni, de egy jó hosszú út során „életmentő” lehet. Neked is.
- Egy kis nasi…
Oké, oké, tudjuk – nasival kezelni a felmerülő problémákat (és felmerülő probléma alatt a „hisztit” értjük) nem egy „szuperanya” dolog. Az utazás azonban más tészta! Persze itt sem töménytelen mennyiségű gumicukorra gondolunk, de egy kis keksz, a kedvenc rágcsálnivaló sok esetben kihúzhat a pácból :)

@pindurpalota Piqipi csendeskönyv használat közben. Ha te is hosszú útra mész, jól jöhet egy Ilyen, amivel a gyerek kedvére matathat, bíbelődhet. #csendeskönyv #matatókönyv #ígyműködik #finommotorika #felfedezés #fejlesztés #fejlesztőjáték #tudatosszülők #gyermeknevelés #játék #pindurpalota #3éves #4éves #gyerekkelazélet #gyerekkelvagyok #utazásitippek #utazásagyerekkel @Pindur Palota játék webáruház ♬ eredeti hang - Pindur Palota játék webáruház

Mikor utazzunk gyerekkel?

Rengeteg jótanács és irányadó leírás van a témában, de őszintén, szerintem ez nagyon gyerekfüggő. Nálunk mindkét gyerek esetében két „alkalmas” időpont volt az utazás megkezdésére: a kora hajnal, és a késő délután.

A hajnali 4-es indulást sosem preferáltam korábban, mostanában azonban mindig így szervezzük az utazást: ilyenkor ha a pakolást csendben megoldjuk apával, a gyerekeket mintegy rongybabát áttesszük az ágyból a kocsiba (célszerű ilyenkor olyan ruhában lefektetni, ami az utazás első óráira is megfelel), akkor jóeséllyel tovább alszanak, legalább még egy kis ideig.

Ha nem megvalósítható a hajnali indulás, akkor délután 3 körülre tervezzük azt. Ilyenkor a délutáni alvás egy kicsit későbbre csúszik: általában még egy órán át megy a „party” a hátsóülésen, majd elfáradnak, elcsendesednek és 1-2 órát biztosan nyerünk!

Nyugalom, már mindjárt odaértek!

A legtöbb gyerek pillanatok alatt képes átvenni a szülők hangulatát. Ha Te izgulsz, ideges vagy, nagy valószínűséggel ő is rosszabbul fogja viselni az utat – tehát csak nyugi! Tekintsetek az útra úgy, mint egy nagy kalandra, sugalld a gyerekeknek is, hogy milyen jó móka lesz.