Gyakorlatok egyensúlyérzék fejlesztéséhez
Az egyensúlyérzék fejlesztése alapvető fontosságú a gyermek fejlődése szempontjából. Amennyiben észrevesszük gyermekünknél, hogy kerüli a fizikai aktivitást, fél a magasban vagy nem szívesen próbál ki új játékokat, több dolognak neki megy, sokat esik, akkor könnyen elképzelhető, hogy félelmei hátterében bizonytalansága áll. Ez nem csak mozgáskoordinációs-, hanem szociális nehézségeket is okozhat, hiszen kimaradhat olyan aktív közösségi tevékenységekből, mint a hintázás, biciklizés vagy a különböző labdajátékok.
Nézzünk pár tudnivalót, és néhány gyakorlatot ami segíthet.
Az egyensúlyozási problémák a gyerekeknél az idegrendszer működésére is hatással vannak, ami gondot okozhat rajzolás vagy írás közben is, és ezáltal tanulási nehézséggel is járhat. Szerencsére, léteznek olyan játékok és gyakorlatok, amelyek segítenek fejleszteni a gyerekek egyensúlyérzékét, és segítenek nekik stabilabb mozgásokat végezni, magabiztosabbak lenni a mindennapokban és aktívabb életet élni. Mutatunk néhány szórakoztató játékötletet, amiket ti is kipróbálhattok.
Pallón járás
A játék nagyszerűen fejleszti az egyensúlyérzéket gyermekkorban. Alakítsatok ki a földön egy kacskaringós pályát keskeny pallókból, fa deszkákból vagy egy hosszú kötélből (kertben ez lehet akár a slag is). Ezen az útvonalon kell végigmennie a gyerekeknek úgy, hogy nem lépnek le a pályáról. Nehezíthetjük a feladatot egy fejtetőre helyezett tárggyal, ami lehet egy apró plüss figura vagy akár egy széthajtogatott papírzsebkendő is, aminek nem szabad leesnie a földre. Amennyiben a földön már könnyen megy a gyakorlat, akkor helyezzük magasabbra a pályát és ezáltal a nehézségi szintet. Tegyünk a földre téglákat vagy fejjel lefelé fordított vödrött és azokat áthidalva építsük meg a pályát masszív deszkákból.
Ugróiskola
A klasszikus ügyességi játék rendkívül sokféle változatban játszható. Már a pálya formájának kialakításánál szabadjára engedhetjük fantáziánkat, de ez igaz a játékszabályokra is. A nálunk leginkább ismert változatban a játékos egy kavicsot dob először az első négyzetbe, majd féllábbal utána ugrik. Felveszi a követ - vigyázva, hogy másik lába ne érjen a földre - majd végigugrál a pályán és visszahozza a követ. Utána a második négyzetbe kell dobni a követ és ugyanúgy végégmenni a pályán, majd jöhet a harmadik négyzet, és így tovább. Ha nem a megfelelő négyzetbe sikerül dobni a követ vagy ugrás közben leér a lába, illetve vonalra lép a játékos, akkor kiesett, és a következő játékos jön. A pályán kinevezhetünk tiltott mezőket, amibe nem szabad belelépni, vagy nehezíthetünk a játékon úgy is, hogy keresztbe tett lábbal vagy guggolva kell végigugrálni a pályát.
Kövesd a nyomokat!
Ez a sokrétűen használható, szórakoztató játék nagyszerű a gyermekek figyelmelmének, tér-irány érzékének és természetesen egyensúlyérzékének fejlesztésére is. Kültéren és beltéren egyaránt játszható, így akár rossz időben is nagyszerű elfoglaltságot nyújthat. Nem kell hozzá más, mint néhány kéz- és lábnyom, amiket akár papírból vagy habszivacsból is kivághatsz. Ezeket helyezd el egymás után a földön felváltva és a gyerekeknek úgy kell rálépniük, vagy a kezüket rátenniük ezekre a nyomokra hogy figyelembe veszik, hogy melyik irányba vannak elhelyezve a földön.
Lehet oldalra, hátrafelé, féllábon is pályát alkotni, vagy alkalmazhatóak a mocsárjárás játék szabályai is. Ebben az esetben kettőt a gyermek maga elé tesz átlép rá, és a hátsóért visszanyúl, majd maga elé helyezi. Ezzel akár versenyt is lehet rendezni. A színek segítségével plusz feladatokat is adhatunk a gyerekeknek, hogy nehezítsük a dolgukat, például, mondani kell a színt, amire lépjenek, vagy a sárgánál előtte tapsolni kell, a kéknél ugrani egy picit. A lehetőségek száma végtelen. A játék segít a gyerekeknek a helyes tér és irány érzék kialakulásában, ami például az írásnál is nélkülözhetetlen.
Tánc
A zene és tánc az egyik legszórakoztatóbb módja az egyensúly fejlesztésének. Zene hallatán mindenki automatikusan mozogni kezd, így a gyerekeket is könnyebben rávehetjük egy kis táncra. Hogy érdekesebb legyen a dolog, alakítsunk ki saját szabályokat. Például, ha elhallgat a zene, akkor az adott pózban kell megmerevedni, és az nyer, aki a leghosszabb ideig meg tudja tartani a pozícióját. De izgalmas kihívást jelenthet egy kisebb emelvényen állva táncolni, féllábon ropni a zenére, vagy kispárnát egyensúlyozni a fejen tánc közben.
Lépegető
Egyszerű módja az egyensúly fejlesztésének, amikor valamit rákötünk gyermekünk cipőjének talpára és így kell járkálnia. Például két konzerv dobozt. Ez lehet egy sima felületű fadarab is, vagy egy erre a célra kitalált lépegető játék is. Ezek csak 4-5 centivel emelik meg a magasságot a padlótól, mégis rögtön bizonytalanabb járást eredményeznek még a felnőtteknél is. Minél többet gyakorolják így a járást a gyerekek, annál biztosabb lesz a tartásuk és a járásuk.
Hasonlóan jó hatással van a mozgáskoordinációra, amikor egyik földön lévő tárgyról a másikra kell átlépni. Ezek lehetnek téglák, felfordított vödrök, vagy bármi, ami elég stabil ahhoz, hogy rá lehessen lépni. Alakítsunk ki egy pályát, ahol a tárgyak különböző távolságra vannak egymástól. Ha a magasságuk is eltérő, akkor még nehezebb a feladat. Ezen a pályán kell végigmennie a gyerekeknek anélkül, hogy a földre lépnének.
Hintázás
A hintázás nélkülözhetetlen szerepet tölt be a megfelelő egyensúlyérzék, a térérzékelés, a ritmusérzék és a mozgáskoordináció kialakulásában. A gyermekek egészen iskoláskorig ösztönösen igénylik a hintázó mozgást, és ezzel, ha nem is tudatosan, de tulajdonképpen ezeket a képességeiket fejlesztik. Akár a lakásban is felszerelhető az ajtókeretre egy kisebb hinta, de nyáron a kertben egy faágra kötve lesz igazán felszabadult a szórakozás. Ehhez korosztálytól függően használhatunk beülős hintát, amiben a kisebb gyerekek biztonságosan hintázhatnak, laphintát a nagyobbaknak vagy tányéros hintát az igazán bevállalós gyerekeknek.
Egyenletlen talajon járás
Az egyenletlen talaj lehet néhány párna a földön, egy puha matrac, mezitlábas ösvény, vagy egy kifejezetten erre a célra készült készségfejlesztő játszószőnyeg, amihez még építőkockák is tartoznak.
Játékos feladatok:
- A különböző színű építő kockákat a megfelelő szőnyegen kell elhelyezni, miközben végig mennek a szőnyegen.
- Játszhatunk olyat is, hogy a kockát a lábujjaival kell a gyermeknek felvennie, és a megfelelő szőnyegig eljuttatnia úgy, hogy közben végig tartja a lábujjaival.
- Adhatunk ügyességi feladatokat, mint például a külső talpélen járás, lábujjhegyen járás, sarokról lábujjhegyre átgördülés, stb.
Akadálypálya
A versenyszellem mellett az egyensúlyérzéket is fejleszthetjük, ha olyan akadálypályát alakítunk ki, ahol megfelelő feladatokat adunk a gyerekeknek. Például a pálya egyik részén féllábon ugrálva kell végigmenni, a következő szakaszon egy kanálon ping-pong labdát kell egyensúlyozni, utána egy lefektetett létra (hagyományos falétra) fokain kell lépdelni.
Szörfözés deszkán
Keressünk egy nagyobb méretű lapos deszkát, amin kényelmesen lehet enyhe terpeszállásban két lábbal állni. Ez lehet egy farostlemez, vagy akár egy polc is a szekrényből. Tegyünk alá középre egy henger alakú tárgyat, így egy mini libikókát kapunk. Ezen kell megtalálni az egyensúlyt, hogy a deszka mindkét oldala a levegőben legyen. Ez nagyon sok gyakorlást igényel, de a hatása mindennél többet ér az egyensúly fejlesztésénél.
Jelmezbál
Mindennapi tevékenységeink közé tartozik az öltözés, mégsem gondolunk rá úgy, mint az egyensúly fejlesztés egyik lehetséges módjára. Pedig ha belecsempészünk egy egyszerű szabályt, akkor ezzel is nagyszerű eredményeket érhetünk el. Csak annyit kell változtatnunk, hogy nem ülhetünk le öltözés közben, hanem állva próbáljuk meg le- vagy felvenni a ruhadarabokat. Ennek játékos formája lehet a vicces jelmezmezbál, ahol adott idő alatt kell a gyerekeknek átöltöznie egyik jelmezből a másikba úgy, hogy nem ülhetnek le közben.
Ugráló bolha
Örök kedvenc a gyermekek körében az ugráló bolha játék, ahol egy felfújható labdán kell egyensúlyozniuk. Ezeken a speciálisan kialakított, nagyméretű labdákon van egy-egy kis fül, amibe kapaszkodni tudnak a gyerekek, és ezek segítségével tudnak ugrálni is a labdával. A rugalmas labda kiszámíthatatlan pattogása segít az egyensúlyérzék fejlesztésében, miközben a gyerekek remekül szórakoznak.