Keddi Csendes doboz - foglalkoztató és fejlesztő ötletek gyerekeknek
Nézd meg, hogy erre a napra milyen ötletekkel készültünk, mi került a keddi csendes dobozba. Ha kíváncsi vagy mi az a csendes doboz, és mire jó, akkor olvasd el a Pindurpalota cikksorozatát, melyben otthon megvalósítható ötleteket írtunk össze, hogy megkönnyítsük az otthon töltött mindennapokat!
Keddi Csendes doboz
Keddi csendes csobozunkba ismét igyekeztünk olyan játékokat összegyűjteni, amivel a gyerekeket egy kis időre az önálló tevékenység felé terelgethetjük, és közben igyekeztünk arra is figyelni, hogy az idejét hasznosan tölthesse. Minden kis kincs önmagában is megállja a helyét, de egy dobozba zárva nyugodtan használhatjuk a keddi csendes dobozunkra azt a szót, hogy kincses láda!
Elektromos rajz tábla
Mint ahogy már a korábbi blog bejegyzésünkben írtuk, nem árt, ha lehetősége van a gyerekeknek mindennap valamiféle alkotó tevékenyésgre, de lehetőleg ezt igyekezzünk változatossá tenni számára. A tapasztalat azt mutatja, hogy szívesebben rajzolnak, ha új eszközöket kapnak hozzá. Az LCD-s rajztábla előnye, hogy nem fogja összekenni vele a bútorokat, ha elfordulunk, mivel ezt a toll kizárólag ezen a felületen fog. Egy gombnyomással rögzíthető, vagy törölhető a kép, ez külön izgis a gyerekeknek. Ezen a linken találhattok különféle rajztáblákat.
Matrica a csendes dobozban
A matricáknak van egy különös vonzereje, ami elbűvöli a gyerekeket. Le lehet húzni, és díszítgetni lehet vele, anélkül, hogy igazán különösebb erőfeszítésükbe kerülne. Viszont cserébe viszonylag hosszú időre elbíbelődnek vele. Na most itt azért előre le kell tisztázni a szabályokat, hogy hova ragasztgathatnak, például a csendes doboz oldalára, vagy egy papírra, esetleg kaphatnak hozzá egy külön dobozt, amit ki lehet csicsázni. Jelen esetben mi a Mancs őrjárat egyik ívét választottuk, de ezen a linken találtok szinte minden népszerű meséhez matricákat.
Montessori matematikai oktató játék
Mint minden oktató játékhoz, ehhez kell segítség. Miért tettük akkor mégis bele egy csendes dobozba, aminek inkább az volna a lényege, hogy a gyermek lehetőleg kicsit egyedül el tudja magát szórakoztatni? Megintcsak a tapasztalat vezette a kezünket, amikor beletettük. Ugyanis, ha egy oktató játékot viszünk a gyermeknek, sokszor ő egész másféle dolgokat akarna vele játszani, mint amiket mi szeretnénk neki mutatni az adott játékkal. Emiatt érdemes ezeket a játékokat akkor is odaadni neki, ha éppen nem ülünk mellette, hogy kísérletezhessen vele. A macikat lehet össze-vissza pakolászni is. (Persze egészen pici gyerekeket ne hagyjunk vele egyedül, nehogy lenyelje.) Ha korábban már játszottunk ezzel a játékkal közösen, akkor akár egyedül is tudja gyakorloni amiket tanult. A feladat lapok segítségével egyébként magától is nagyon sok matamatikai összefüggésre akár önmagától is rájöhet. Ha szeretnéd részletesebben is megismerni, mennyi mindent lehet ezzel a játékkal csinálni, és gyakorloni, nézd meg a Montessori matematikai oktató játék leírását itt. A többi montessori játékunkat itt éritek el.
Ladbák a csendes dobozban
Minden csendes dobozban legyen helye a puszta szórakozásnak! Ebből az indíttatásból került a nyúzható, húzható, bolyhos laszti a keddi nap dobozába. Nagyon jó érzés fogdosni, a gyerekek szeretik még az arcbőrükön is végig simítani. Szeretnek vele dobálózni. Nagyon puha, sok kárt egy amúgy gyerekbiztos házban nem tud okozni. (Itt is nyilván érdemes a szabályokat tisztázni! Hol lehet dobálózni, milyen erővel, stb.)
A másik labdás játék a Corgi kutyusos célbadobó. Itt nyilvánvaló, hogy a kutyust kell eltalálni, de azér törékeny dolgok ne legyenek a céltábla közelében. A céltábla filc anyagból készült, és a tépőzár tartja meg a labdát. Ez a játék a gyerkekenek azért hosszútávon akkor lesz izgalmas, ha néha mi is dobunk egyet. A nagyobb gyerekek kaphatnak olyan feladatot, hogy amelyik számokat eltalálta a céltáblán, azoknak a számoknak az értékét adja össze.
Piqipi Csendes könyv
Aki a csendes dobozok felől érdeklődik, már talán hallott a csendes könyvekről is. Ez egy klasszikus foglalkoztató könyv, aminek önmagában ugyanaz a célja, mint a csendes dobozoknak, hogy a gyerekek felfedezzék az összefüggéseket, megtalálják a saját kihívásaikat. Észrevétlenül fejlődik a kézügyességük, logikájuk. Kár is erről többet írni, egy videó többet mond minden szónál:
Ugrókötél a csendes dobozban
Nem éppen a legalkalmasabb benti játék, de akinek van elég helye, kiváló mozgás ösztönző eszköz az ugráló kötél. Amellett, hogy a klasszikus módon előre-hátra hajtva ugrálunk vele, más ötleteink is vannak, mit lehet még kezdeni vele:
- Fektetessétek a földre a kötelet. A gyerekek mezítláb végigmehetnek rajta. Ez a feladat az egyensúlyérzéküket fejleszti, de nehezíthető is, ha közben valamivel egyensúlyozni kell pluszban, például egy játék tojással egy evőkanálon.
- Megpróbálkozhattok azzal is, hogy körbe-körbe pörgetitek a talajon a kötelet, a gyerekeknek pedig át kell ugorni, amikor odaér.
- A páros ugrálás -amikor ketten ugrálnak egy kötéllel – nehezebb feladat, hiszen ilyenkor egymásra is figyelni kell.
- Ha többen játszanak, ketten hajthatják a kötelet, míg középen egy-, vagy több gyerkőc ugrál. Ezt dupla kötéllel is meg lehet csinálni.
Építőjátékok a csendes dobozban
Az építőjátékok fejlesztik az egyensúly érzéket, a kreatívitást, de ami a legfontosabb igazán el lehet benne merülni. Talán az építőjáték az egyik olyan játék, amivel a gyerekek a legtöbb időt képesek eltölteni. Millió verziója van, különböző anyagokból készülnek, különböző csatlakozással lehet őket összeilleszteni. A fa építőjátékok, a Babilon, a Jáva a Lego, mind mind kiválóan illeszkednek a napi játékok közé. Erre a napra mi egy ízlésesen kidolgozott, és megfestett fa építő készletet választottunk, amiből egy egész várost fel tudnak húzni a gyerekek.
Gyümölcs felező
A gyümölcs felezős kártya játéknak annyi a lényege, hogy a gyerekek egymás mellé illesszék a logikailag összeillő darabokat. A félbe vágott gyümölcsöket megtalálják egyben is, és szépen elrendezzék őket. Emellett csoportosíthatják is őket különböző szempontok alapján. Például: Melyik terem fán, melyik bokron? Melyiknek van pici magja? Csoportosíthatóak a kártyák szín szerint is.
Drótpályás golyó vezető játék
Klasszikus unaloműző játék, amiben a kisebb gyerekeknek az a feladata, hogy az egyik oldalról a másikra átbujtassa a gyöngyöket.