Az első kérdés, amit fel kell tennünk a társasjáték kiválasztása előtt, hogy kivel fogunk játszani, vagy ki fog a társasjátékkal játszani!? Itt nem csak azt kell figyelembe venni, hogy mennyi idős gyerekekkel játszunk – hiszen lehet, hogy éppen barátokkal szeretnénk játszani - hanem azt is, hogy a társaság egymáshoz viszonyítva milyen idős, és milyen az érdeklődési köre. Ugyanaz a társasjáték egyszer nagyon betalál, más társaságban pedig nem arat sikert. Vagy épp a hangulat nem megfelelő hozzá.
A társasjátékok típusai
A társasjáték kiválasztásánál fontos még, hogy milyen típusú játékra van szükségünk: kooperációs, vetélkedős, blöffölős, kiszúrós, nevettető, gondolkodtató, stb.?
Döntsük el először is, hogy 1 kifejezett alkalomra keresünk-e játékot, például egy baráti összejövetelre, vagy utazásra, vagy napi használatra szeretnénk valamit. Miért akarunk játszani? Azért, hogy meismerjük jobban egymást, hogy elfoglaljuk magunkat, vagy érdekel a játék, és magáért a játék öröméért játszunk, nem pedig a társaságért. Valamint kisgyerekes családokban azért, hogy minőségi időt töltsünk a gyermekünkkel, miközben ő fejlődik.
Természetesen minden igényre van megfelelő válasz, a társasjáték gyártó cégek mindenkire gondoltak.
Társasjátek vásárlási útmutató kisgyerekes családoknak
Nálunk 2 kisgyerek van, akiknek a barátai időközönként meglátogatnak bennünket, de ők ilyenkor inkább lepattannak, szóval a mi családunkban elsősorban olyan játékok kellenek, amik egy 4 és egy 8 éves gyerek érdeklődését is lekötik, feltételezve, hogy együtt fogunk, vagy együtt akarnak majd játszani. Olyan játékokat szeretek választani számukra, ami hasznosnak tűnik. Én személy szerint a “Ki nevet a végén?” klasszikus lépegetős játékot nagyon hamar megunom. (Ők is)
Szóval kell valami olyan, ami mindkettőnek kihívás, engem is szórakoztat, hogy legyen kedvem leülni velük, és mindenkinek van esélye a nyerésre. Ugye nem könnyű, még így első ránézésre sem.
Az ügyességi társasjátékok
Az ilyen helyzetekre az egyik legjobb választás az ügyességi társasjátékok között keresgélni. A jenga, gyümölcs jenga, a marokkó, Falánk farkas, Tojásfutam, Mistakos, Breki buli tapasztalataim szerint eléggé szórakoztatóak, és viszonylag kevés veszekedést generálnak.:-)
Mert ugye sokszor felhangzik játék közben, hogy te csaltál, nem játszom, ha esetleg valaki veszít. (Nyugi-nyugi, ha sokat társasoztok, ezeknek a mondatoknak a száma mérséklődik majd.)
Ha valami olyat szeretnénk, ahol a kicsi fel tud zárkózni a nagyobbhoz, de még esélyes is lehet, érdemes kipróbálni az Uno Junior kártyjátékokat, a fekete pétert, kvartett játékokat.
Kooperációs társasjátékok
Ha nem akar csillapodni a vesztes elkeseredettsége, akkor lehet, hogy érdemesebb valamiféle kooperációs játékot játszani.
Személy szerint nekem az óvodás vagyok a kedvencem. Egyrészt nincs nyertes, csak a játék öröméért, és a részfeladatok teljesítéséért játszunk. Az óvodába készülőket felkészíthetjük vele az ovira, az ovisokat pedig szépen fejleszthetjük vele. Többféle feladat van benne, nem kell folyamatosan a tábla körül ülni, ami sokszor problémát szokott a kicsiknek okozni társasozás közben. Van gondolkodtató 3D kontra 2D leképező feladat. Pl.: Ma az ovis társakkal az állatkertben voltatok. Rakj ki egy zsiráfot a formákból. Van benne közös családi feladat. Mindenki ugráljon úgy körbe a szobában, mint a kisbékák. Valamint van benne olyan feladat is, ami az ismeretanyagot bővíti: Peti csak édességeket eszik, mondj neki 3 egészséges ételt.
Részemről nagyon szeretem ezt a játékot, és leginkább nagyon hasznosnak tartom, mindemellett nagyon szép a kivitelezése.
A kicsiknek egyébként nagyon jól vannak kialakítva a Bogyó és Babócás társasjátékok, mint például a Bogyó és Babóca kirándul. Ezt a játékot például azért szeretem, mert mielőtt nekiállunk játszani, össze kell rakni a pályát, és a doboz is a pálya részévé válik. Ötletes, egyedi, imádom, pedig csak egy klasszikus lépegetős játék, de mégis kicsit más.
Amiben még szerintem mindenkinek van esélye a győzelemre (rajtam kívül) az a memória játék. Valahogy az évek múlásával az esélyeim egyre inkább lecsökkentek a nyerésre, viszont nagyon büszke vagyok a gyerekekre, hogy milyen ügyesen megtalálják a párokat. Memória játékból számtalan féle van. Nekünk pl a baby memo van meg többek között, nevével ellentétben nyugodt szívvel ajánlom úgy 8-9 éves korig bárkinek.
A legnépszerűbb party társasjátékok
Amikor barátok jönnek, természetesen nem a fejlesztő játékok kerülnek le a polcról, hanem a nagy klasszikusok nálunk is. Néhány tipp felnőtteknek, melyek azok a társasjátékok, amiből nem árt, ha otthon is van egy példány, azaz melyek a legnépszerűbb party játékok:
Activity társasjáték
Bang kártyajáték
Póker
Scrabble
Tabu
Rizikó
Hotel
Monopoly
Nekem ezek a személyes kedvenceim, de az egyik legjobb élményem a Bang kártyajátékhoz kötődik, egy szilveszteri partyn annyira rákattantunk a játékra, hogy reggel 6ig játszottunk vele, pedig a szilveszteri bulikon 1-kor már mindig azt nézem, hogy merre van az ágy. Szóval jó szívvel ajánlom kipróbálásra. Ennek az olcsósított változata a Mexikói párbaj.
Természetesen a jó társaságban repül az idő, és akármilyen játék jó bulivá válhat. Lehet nem is a játékokat kellene jól megválogatni, hanem a barátokat?:)
Jó társasozást kívánok!