Montessori játékok
Montessori játékok
Olyan fejlesztő játékot keresel kisbabádnak, ami egyben szórakoztató és érdekes is számára? A Montessori játékok kategóriában megtalálod a híres pedagógiai elven készített toronyépítő vagy vízöntögető játékot is, a többi fejlesztő játék mellett. Mindegyik játékra jellemző a tartós és biztonságos kialakítás, valamint pozitívumuk még, hogy elférnek a csöpp kezekben.
„Segíts nekem, hogy magam csinálhassam!”
(Maria Montessori)
A Montessori módszer alapelve, módszertana
A Montessori módszer a gyermek tiszteletére épül. Maria Montessori szerint minden gyermekben él a cselekvési vágy és a világ megismerésének igénye, ennél fogva biztosítani kell számukra a spontán, szabad tevékenység lehetőségeit, a megfelelő környezetet. A gyermek maga végezzen el mindent, ami fejlődését elősegíti, önmaga alkossa meg képzeteit, fejlessze érzékszerveit, építse fel tudatát. Az öntevékenységhez a pedagógiai célok megvalósításához szükségesek a nevelés tartalmát hordozó, önerősítésre, önfejlesztésre épülő speciális fejlesztő eszközök. A Montessori pedagógia rendszerben a következőképpen alakul a tanulási folyamata: próbálkozás – gyakorlás – képesség kialakulása – tudás.
A Montessori játékok
A Montessori játékok mindegyike érzékszervi fejlesztésen keresztül megvalósuló játék, illetve munkaeszköz, melyek egytől egyig cselekvésre motiválják a kicsiket. Minden ilyen jellegű játék magában hordoz egyfajta problémamegoldást, és önellenőrzési lehetőséget is. A Montessori játékok nagyszerűsége egyszerűségükben rejlik. Ilyenek például a kicsiknek készült toronyépítő játékok, melyek lényege, hogy a különböző méretű és színű karikákat a megfelelő sorrendben helyezzék fel egy rúdra. A kicsik először a színes karikákat fogdossák, rakosgatják, nézegetik, megtanulják a kicsi és nagy közötti különbséget, majd idővel felfedezik, hogy a karikákat a megfelelő nagyságrendi sorrendben a rúdra helyezhetik. Mindezek közben fejlődik a színek, formák megismerése, a szem- és kézkoordináció, a finommotorikus készség és a logikus gondolkodás. Montessori sok eszközt úgy fejlesztett ki, hogy rakosgatásukkal előkészíti a gyermek kezét a finommotorikus mozgásra, mely később elengedhetetlen az írás elsajátításánál. A Montessori játékok mind azon az elven működnek, hogy a gyerekek többféle szinten tudjanak velük játszani, és a játék során önmagukat fejlesztik azáltal, hogy új összefüggésekre jönnek rá.
A Montessori játékok közös tulajdonságai
- Méretükben a gyermekek kezéhez igazodnak
- Esztétikusak, szépek, anyagukban és színükben egyaránt, ezáltal is cselekvésre motiválják a gyermeket
- Meghatározott ismeret, vagy képesség kialakítását segítik elő
- Tartalmazzák a megoldás kontrollját
- Tartósak, higénikusak, tisztántarthatóak.
A Montessori játékok leggyakoribb fajtái
- Különböző gombokkal, csatokkal, cipzárral, szalagokkal, szíjakkal ellátott keretek
- Vízöntögetős játékok
- Öntögetős, rendezgetős játékok
- Toronyépítő játékok.