5 tipp a nyugodt alvásért, ha kisbabád van
Emlékszem mikor még csak terveztük az első babánkat… Mivel viszonylag korán vállaltam az anyaságot, így a legtöbben a hír hallatára rögtön rengeteg „jótanáccsal” láttak el amellett, hogy megpróbáltak felkészíteni arra, ami ránk vár.
A „jótanácsok” azóta is záporoznak – biztosan Ti is ismeritek, amikor még a szomszéd néninek is van hozzászólni valója a sapka vastagságához, vagy épp ahhoz, hogy miért simogat a 3 évesem macskát… Ami pedig a felkészítést illeti, nos, az nem sikerült valami jól – de lehet én voltam túl szkeptikus :) Vagy csak túlságosan vártam már az anyaságot, mindenesetre valahogy nem akartam tudomást venni arról, hogy bizony ennek az egésznek rettentő nehéz részei is lesznek. Félreértés ne essék, bármikor újra csinálnám és – visszanézve – imádtam minden percét! De azért az első babámnál sok „altatás” fulladt sírásba. Többnyire ő sírt… hát, többnyire.
Másodszülöttemmel már korántsem volt ilyen nehéz. Valamit jobban csináltam, vagy ő csak egyszerűen „jobb alvó” volt, nem tudom, mindenesetre az alábbi 5 dolgot nem csinálnám másként, ha érkezne a kistestvér :)
Az esti rutin a baba számára IS fontos
Ha valaki a tizenéves koromban azt mondja nekem, hogy ezt a mondatot én fogom leírni, valószínűleg alaposan kinevetem. Mindenesetre azt vettem észre, hogy a bejáratott rutin a babának is segít abban, hogy ráálljon az alvásra, és Nekünk, szülőknek is abban, hogy jusson időnk egymásra.
Tulajdonképpen szerintem az mindegy is, hogy mi kerül be az esti rutinba – a lényeg az, hogy a kisbaba a lehető legkorábbtól megszokja azt. Nálunk a vacsorával „indul” az este, hiszen a baba számára is fontos, hogy ne teli pocakkal kerüljön ágyba. Ezt követően egy kis pihi, játék, majd jöhet a fürdetés.
A fürdetés rendes rituálé, ami egyébként nagyon jó móka is :) Imádnak pancsolni, játszani a kádban, ami egyébként kellőképpen le is fárasztja a gyerekeket. IDE kattintva érheted el fürdetős játékainkat, ezeket tényleg szívből ajánlom, mert nekünk nagyon sokat segített benne, hogy a fürdés buli legyen és ne legyen (még abból is) hiszti.
Második babámnál rendszeresen használtuk fürdetéskor EZEKET a masszázslabdákat is, a masszázslabdák használatáról és előnyeiről pedig ITT már írtunk korábban, érdemes vele megismerkedni.
A rutin kialakításakor fontos lehet rá figyelni, hogy ilyenkor stimuláló játékok, dolgok már ne nagyon kerüljenek a gyerek közelébe. Nálunk éppen ezért fürdetés után már tv sincs, és a babaágy fölötti zenélős-színes forgót is le szoktuk venni.
Alvó barát: megnyugvás a szeparációs szorongás időszakában… és később.
Születés után nem csak az anyának nehéz „távol” maradni a picitől, de a baba számára is különös ez az érzés. Ezt elősegítendő a legtöbb gyermeknek már egészen újszülött korától van egy „alvó barátja”, ami segít megnyugtatni őt akkor is, ha egyedül marad az ágyban.
Fontos, hogy ezek az alvókák, rongyik BabySafe plüssből készüljenek, ha már újszülött korban oda szeretnéd neki adni! Gyakran a gyermek annyira kötődni kezd ahhoz az egy játékhoz (nem, nem tudhatod előre hogy melyikhez), hogy egész sokáig elkíséri őt. A nagyobb fiam például, ha senki sem látja (éljen a férfiúi hiúság ;D) még mindig hurcolja magával „Oli-t”, a plüss oroszlánt… Szóval érdemes strapabíró darabot beszerezni kiskedvencnek, kitudja, meddig kell szolgálatot teljesítenie.
BabySafe alvókáinkat, rongyijainkat ITT találod.
A „jó” babaszoba
A jó babaszoba kialakítása embert próbáló feladat… Legalábbis nekem az volt, bár a férjem szerint egy kicsit túlzásokba estem. Lehet.
Az alvás szempontjából azonban a legfontosabb természetesen az ágy, és annak közvetlen környezete. Nálunk a babaágy csak ágyként, csak alvásra van. Ebben nemigazán van játék, az ébrenlét szakaszaiban ki is vettük innen a babát annak reményében, hogy nála is beivódik ez a rendszer. Persze a gyerek ágyának minősége is nagyon fontos a jó alvásban. Mi kókuszmatracot választottunk a babának, nagyon meg vagyunk vele elégedve.
A másik fontos tényező a szoba hőmérséklete – szakértők szerint az ideális hőmérséklet 20 fok az alváshoz.
Amire még nagy figyelmet fordítottunk a babaszoba tervezésekor az a fényforrások kizárása. Persze sok gyermek a későbbiek során igényli, hogy valamilyen fényforrás legyen a szobában (félhet a sötétben). Ennek mi is fejet hajtottunk és a nagyobbnál egy világítós teknőc szolgáltatja a „nyugalmat”. Sajnos ilyen teknőc már nincs készleten, de ha hasonló problémával küzdötök ITT találjátok Octopi-t, az interaktív bálnát aki erre megoldást nyújthat.
Estimese, vagy altatódal
Mi nagyon szeretjük a meséket, és az esti meseolvasást – amellett, hogy sokszor kitalált történeteket is mondunk a gyerekeknek. A babának nyilván még teljesen mindegy miről szól (neki általában róla szóló történeteket meséltünk) a mese, itt főként anyu megnyugtató közelsége és hangja a lényeg…
Apropo hang… és az altatódalok.
Legyünk őszinték, nem mindenki született énekesnőnek – például én biztos nem. El is határoztam anno, hogy nem teszem tönkre a kicsik gyerekkorát azzal hogy énekelek nekik – míg ki nem derült, hogy végül is nekik tökmindegy hogy hamis-e vagy sem, csak én dalolásszak…
Az estimese vagy altatódal nem csak a rutin része, de nagyon megnyugtató is a hallgatóság számára – ilyenkor ők már frissen lefürödve fekszenek az ágyikóban, ahol – remélhetőleg – hamarosan el is nyomja őket az álom.
Hálózsákot a babának!
A hálózsák egy zseniális találmány, amit abszolút minden kismamának szívből tudok ajánlani. A pici számára ez kényelmes, biztonságos, és ami még jobb, biztonságérzetet is nyújt számára, hiszen az anyaméhhez hasonlóan körbe öleli a kicsit. A hálózsák egész este a babán marad, és egyenletes hőmérsékleten tartja a kicsit, úgyhogy a szezonnak megfelelően kiválasztott darabban egész biztosan jól érzi majd magát.